Skip to content

Är du intresserad att söka till Nyckelviksskolan? Gå introduktionskurs 4-5 april!

Du är intresserad av att söka till Nyckelviksskolans utbildningar? Men du kanske inte är säker på vilken av våra utbildningar du vill välja. Kanske känner du dig lite osäker, inte minst på det här med arbetsprover? För dig har vi utvecklat en tvådagars introduktionskurs torsdag och fredag 4-5 april 2024. Jobba med några av våra lärare under två dagar i olika verkstäder och ateljéer, testa hur det är att vara studerande här och känn på miljön.

Vi erbjuder två olika varianter:
• Introduktionskurs för ettåriga utbildningar
• Introduktionskurs för programmet i Konst- och hantverkspedagogik

Läs mer om introduktionskurs 4-5 april
Nyckelviksskolan introduktionskurs metall

Från introduktionskursen 2023. Foto: Magnus Svensson