Skip to content

Keramisk form på blås & knåda 27 mars till 10 april

Nyckelviksskolan Keramisk form blås & knåda

Foto: Magnus Svensson och Maria Boij

Keramisk form ställer ut på blås & knåda – ”Figurer och filurer” – vernissage onsdag 27 mars kl 16.00-18.00

Vi som går utbildningen Keramisk form ställer ut våra skulpturer på galleri blås & knåda (Hornsgatan 26 på Södermalm). Temat i utställningen är figurativt berättande och tar avstamp i figurintraditionen. Vi har under handledning av konstnären Maria Boij gjort individuella tolkningar av dikter och skapat samtalsobjekt som beskriver egna berättelser och erfarenheter.

Välkomna på vernissage onsdag den 27 mars kl 16-18.

Utställningen är uppe till och med onsdag 10 april. Öppettider på blås & knåda: tis-fre 11-18, lör 11-16, sön 12-16.

Facebook-evenemang